Захисту саду в період після цвітіння необхідно приділити особливу увагу, оскільки від цього залежить майбутній урожай. Серед основних шкідників і хвороб, які можуть завдати значних збитків садівникам, найпоширенішими є: оленка волохата, плодожерки, пильщики, попелиці, кліщі, вишнева муха, сливова товстоніжка, парша, борошниста роса, плямистості листя, плодова гниль та ін.
У плодових насадженнях також розвиваються та завдають шкоди листям, квіткам і зав’язі на плодовим деревам садові довгоносики: сірий бруньковий та яблуневий квіткоїд.
Серед плодожерок найбільш поширені яблунева, грушева, та сливова. Гусениці яблуневої плодожерки зараз заляльковуються, літ метеликів відбуватиметься за суми ефективних температур (вище 10оС) 90-110оС, масовий літ за 150-170оС. Відкладання яєць фітофагом спостерігатиметься за відсутності опадів і вітру та температури повітря понад 16оС у вечірні години. Настання такої суми температур у 2018 році очікується 10-15 травня.
В сонячну тиху погоду за температури не нижче 16оС активізуються плодові пильщики, які відкладатимуть яйця, згодом личинки пошкоджуватимуть зав’язь, виїдаючи насіннєву камеру. Серед пильщиків найпоширеніші яблуневий плодовий (шкодить яблуні), грушевий плодовий (пошкоджує грушу) і чорний сливовий (псує плоди сливи, аличі, рідше — абрикоса й черешні).
Вишнева муха літатиме і відкладатиме яйця під час утворення зав’язі у вишні й черешні. Личинки вишневої мухи пошкоджують плоди черешні та вишні, які втрачають товарну і смакову якість.
Повсюди молоді листки та пагони будуть заселяти та пошкоджувати сисні шкідники (кліщі, попелиці, медяниці, щитівки і несправжньощитівки). Серед попелиць найпоширенішими є зелена та сіра яблунева, вишнева, сливова обпилена, смугаста персикова та ін. Личинки, живлячись соком рослини, висмоктують його з молодих листочків та пагонів. Заселені попелицею листки деформуються, скручуються, приріст пагонів пригнічується, а їхні верхівки нерідко засихають.
Серед кліщів поширені павутинний, червоний, бурий, глодовий, грушевий галовий. Висмоктуючи соки з листя, кліщі зумовлюють погіршення водного балансу, зменшення синтезу хлорофілу, порушення процесів фотосинтезу. Заселене шкідниками листя набуває темно-сірого кольору, потім жовтіє та з часом опадає. Продуктивність дерев зменшується, якість плодів погіршується.
Скрізь в зерняткових садах розвиватиметься борошниста роса, найсприятливіші умови для зараження якою створюватимуться за tо 18-25оС і в разі значного насичення повітря вологою. Розвитку моніліального опіку сприятимуть прохолодна (tо 12-16оС) дощова погода, тумани в період цвітіння. Масовому прояву кокомікозу, клястероспоріозу, кучерявості листків персика, полістигмозу сливи сприятиме прохолодна погода з приморозками та значними опадами, у зерняткових насадженнях за температури 18-20оС розвиватиметься парша.
У період масового льоту вишневої мухи (початок цвітіння білої акації) сорти вишні й черешні середнього і пізнього строків достигання проти мухи, кокомікозу, моніліального опіку обприскують дозволеними препаратами на основі однієї із діючих речовин: фозалон, 350 г/л; фенітротіон, 500 г/л; піриміфос-метил, 500 г/л з додаванням тіофанат-метил, 700 г/кг чи алюмінію фосфіт, 570 г/л + фосфориста кислота, 80 г/л.