З ІСТОРІЇ УКРАЇНСЬКОГО ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ НА ХЕРСОНЩИНІ.

За роки незалежності України істориками, архівістами, краєзнавцями здійснено чимало розвідок про події національної революції у 1917-1921 рр. на Херсонщині.

Враховуючи, що збереглась вкрай незначна кількість документів місцевих органів влади часів Української Народної Республіки та Української Держави, працівниками державного архіву Херсонської області здійснено масштабне дослідження всіх наявних архівних фондів цього періоду. У документах анотованих справ відображено основні віхи у формуванні національної ідеї: від автономії до самостійної незалежної держави. Найбільшу частину складають анотації до справ, що датуються 1918 роком. Саме у цей складний період державний устрій в Україні змінюється від Республіки до Гетьманщини, від Гетьманщини до Директорії, національні інтереси українців захищаються у протистоянні з радянською владою, збройними загонами Добровольчої армії та іноземними країнами.

Про визнання влади, схвалення та солідарність з політикою Української Центральної Ради свідчать протоколи надзвичайних зборів ради уповноважених службовців державних, земських установ м. Херсона, Союзу міст, Херсонської спілки кредитних та позичково-ощадних товариств. З протоколу загальних зборів громадських та місцевих державних установ Дніпровського повіту, датованого 7 грудня 1917 р. дізнаємось про телеграмму Таврійського губернського комісара щодо випуску грошового знаку Таврійської губернії «БОНЬ». Початок 1918 року знаменується загальними зборами всіх діючих місцевих товариств: «Українська хата», «Українська книгарня», «Україна», «Просвіта», «Думка», що виробили Статут Спілки українських національних організацій Херсонського району, першим засадничим положенням якого визначено «захист Української державності».

Перші накази губерніального комісара Херсонщини Г.Нянчура датуються 20 грудня 1918р. і стосуються призначення повітових комісарів, відбудови зруйнованих при Гетьманщині селянських господарств, виконання Закону Директорії щодо введення в обіг грошової одиниці УНР – гривні, формування на місцях «Народної охорони» замість підрозділів Державної варти.

8 січня 1918 року Херсонський губернський комісар видав наказ про вступ у дію Закону, затвердженого Директорією УНР , щодо скасування обігу російських грошових знаків та введення державної української грошової одиниці – гривні.

Унікальним є судновий білет від 24 січня 1919 р., виданий Херсонською митницею пароплаву «Хорлинець», що належав С.Б.Фальц-Фейн, на рейс Херсон-Одеса-Херсон, з гербовими марками УНР вартістю 50 шагів.

Раритетом можна вважати посвідчення, що збереглося у кримінальній справі В.М.Сясікова, видане 8 листопада 1919р. командуючим 4-го Кримського повстанського корпусу імені Батька Махна. Антибільшовицькі настрої, особливо серед селян Півдня України неймовірно зростають у 1921 році, їх протистояння з радянською владою стає запеклим та відчайдушним, не зважаючи на посилання жорстоких заходів комуністичної влади – взяття заручників, розстріли за рішенням ревтрибуналів та надзвичайних комісій, відправка у концтабори тощо.

Серед зведень привертають увагу інформації про масове розповсюдження чуток і сподівань серед селян Херсонщини, в т.ч. у Чаплинському районі, щодо приходу С.Петлюри та Н.Махна для вигнання більшовиків з України, які встановлять владу без комуністів.

Доповідь голови правління Григорівської кредитної спілки про збитки, заподіяні при наступі Добровольчої армії на с. Григорівка 2 лютого 1919 року.

Доповіді відділу управління Дніпровського повітового виконкому про розповсюдження антирадянських прокламацій в Чаплинській волості. 1травня-1липня 1921р.

Зведення Дніпровської повітової міліції про діяльність підпільних організацій в с. Асканія–Нова, навмисне знищення телеграфного кабелю біля села Чорна Долина, про напади невідомими на підрозділ продовольчої міліції в с. Наталівка Чаплинського району та очікувальні в цьому районі настрої населення, що прийдуть війська Н.Махна і С.Петлюри і встановлять владу без комуністів. 1 листопада-15грудня 1921р.

Знищення телеграфного кабелю біля сіл Преображенка, Першокостянтинівка, діяльність повстанського загону в районі с. Чорна Долина, напад на пости міліції в с. Преображенка.

Схиляючи голову перед пам’яттю відомих і невідомих земляків, всіх, хто творив історію українського державотворення на Херсонщині, приєднаємось до слів В.Кедровського, який у своїй книзі спогадів «Обриси минулого» справедливо зазначив, що був «рух не безґрунтовних романтиків, але впертих працівників на ниві культурно-національного розвитку свого народу – рух, який став підставою могутнього українського національно-державного відродження».

Підготувала начальник архівного

відділу Дорошенко Т.М. за матеріалами держархіву області

Поширити через...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

Інші статті

Leave a Comment