Відповідальність за несплату аліментів на дитину

Батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Ухилення батьків від виконання батьківських обов’язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

1.Відповідальність за несплату аліментів:

Цивільна:

 1. У разі виникнення заборгованості по аліментам, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 % заборгованості.
 2. За наявності заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, стягнення може бути звернено на майно боржника. Звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
 3. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець виносить вмотивовані постанови:

1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України;

2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами;

3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;

4) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання.

Вказані обмеження діють до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

 1. Для забезпечення реального виконання рішення застосовується арешт майна (коштів) боржника.

 

Адміністративна:

 1. Відповідно до статті 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення несплата аліментів, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання – тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин.

 

Кримінальна:

Відповідно до статті 164 Кримінального кодексу України злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів) – карається громадськими роботами на строк від  80 до 120 годин або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.

Те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею – карається громадськими роботами на строк від 120 до 240 годин або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до трьох років.

 

 1. Державні органи, до повноважень яких належить притягнення до відповідальності:
 • З позовом про стягнення неустойки (пені) за несплаченими аліментами отримувач аліментів має право звернутися до місцевого суду.
 • Постанову про арешт майна (коштів) боржника виносить державний виконавець органу державної виконавчої служби України.
 • Звернення стягнення на майно та кошти боржника здійснюється органами державної виконавчої служби.
 • Встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України; у праві керування транспортними засобами; у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії; у праві полювання здійснюється за постановою державного виконавця органу державної виконавчої служби України.
 • Державний виконавець органу державної виконавчої служби України складає протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 1831Кодексу України про адміністративні правопорушення, та надсилає його для розгляду до суду.
 • Притягнення злісних неплатників аліментів до кримінальної відповідальності за статтею 164 Кримінального кодексу України здійснюється органами Національної поліції України за заявою стягувача.
Поширити через...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

Інші статті

Leave a Comment