Міграційна служба Херсонщини про біженців. Хто вони?

Біженці – особи, які не є громадянами України і внаслідок обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань перебувають за межами своєї країни та не можуть або не бажають користуватися її захистом внаслідок таких побоювань, або, не маючи громадянства (підданства) і перебуваючи за межами країни свого попереднього постійного проживання, не можуть чи не бажають повернутися до неї внаслідок зазначених побоювань.

Проблема захисту прав біженців є досить актуальною для багатьох держав світу, в тому числі, й для України. Це пов’язано з існуванням в деяких державах міжетнічних конфліктів і громадянських війн, нестабільності політичних режимів, голодом, стихійним лихом тощо.

Україна є однією з перших країн на пострадянському просторі, яка прийняла в 1993 році Закон України «Про біженців» та розпочала створення належної інфраструктури для розміщення шукачів захисту та біженців з інших країн. У 2001 році було прийнято новий закон, завдяки якому було загалом досягнуто відповідності норм українського національного законодавства міжнародно-правовим стандартам у сфері захисту прав біженців.

У 2002 році наша країна приєдналася до Конвенції про статус біженців і тим самим взяла на себе міжнародні зобов’язання перед світовим співтовариством щодо піклування про біженців, запровадження ефективних та справедливих умов доступу до процедури визначення статусу біженця, а також створення належних умов їх розміщення, зокрема у відповідних закладах.

У разі визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, вона користується тими самими правами і свободами, а також має такі самі обов’язки, як і громадяни України, крім випадків, установлених Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Слід наголосити на різниці між поняттями «біженці» та «внутрішньо переміщені особи». Внутрішньо переміщеною особою (ВПО) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

У зв’язку з подіями, які сьогодні відбуваються в нашій державі, громадяни, які вимушено покидають окуповану територію Сходу України, або Автономної Республіки Крим, набувають статусу внутрішньо переміщеної особи. Не слід їх відносити до біженців, оскільки переміщення здійснюються всередині країни.

УДМС України в Херсонській області

Поширити через...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

Інші статті

Leave a Comment