Каштани під загрозою

Зараз каштанові насадження по всій Україні (і навіть Європі) потерпають від хвороб і шкідників. Дерева передчасно жовкнуть, рано втрачають листя. Не є виключенням й наше селище Чаплинка, основною прикрасою вулиць якого завжди були каштани. Небайдужість Фаустова Олексія Георгієвича голови Чаплинського селищної ради (ОТГ ), яким підтримано розроблення екологічного проекту «Каштани під загрозою», спільно з Галиною Щур головним спеціалістом управління фітосанітарної безпеки в Херсонській області та Наталею Норченко агрономом по озелененню розроблено заходи боротьби з цим небезпечним шкідником, та орієнтовно складено проект кошторису для витрат.

Гіркокаштан звичайний та кінський каштан є одним із найефективніших поглиначів атмосферних забруднень, його насадження не тільки виконують роль унікального природного фільтра для очищення повітря, води й ґрунту, а й формують ландшафти та виконують естетичну функцію. Окрім цього, гіркокаштан — джерело важливої лікарської сировини.

Ступінь шкідливості каштанової молі залежить від різних факторів, а деякі з них ще недостатньо досліджені. Міль має досить малі розміри тіла, тому погано літає, і в місцях, де восени опале листя відносилося вітром, навесні спостерігається зменшення нанесеної шкоди. Помічено, що повне прибирання листя дає ефект лише в тому випадку, коли «хворі» дерева розташовані не ближче ніж 50 м один від одного. При цьому наявність хоч одного ураженого шкідником дерева нівелює ефект від прибирання листя з інших каштанів, які ростуть неподалік. Досить часто загибель дерев відбувається через ураження фітофторою та вторинну інвазію ослабленого дерева каштановою міллю.

Гусінь каштанової молі, живлячись спочатку соком клітин верхнього епідермісу, а потім паренхімою листя, утворює в них характерні за кольором і формою «міни»- пустотілі порожнини, які заповнені екскрементами. В середині або в кінці літа за відсутності хлорофілу листя висихає і опадає, що може призвести до повторного «осіннього квітнення каштанів». Розвиток молодого листя і повторне квітнення впливають на фізіологічні механізми стійкості каштанів і в першу чергу на морозостійкість, що негативно позначається на здатності дерев добре переносити зиму.

Отже, для того, щоб вберегти каштанові насадження від мінуючої молі, необхідно дотримуватися таких заходів: ін’єкції спеціальними вакцинами, досконалевивчення впливу скроплення дерев інсектицидами, статевими феромонами, прибирання і вивезення опалого листя, знищення хворих дерев і створення молодих насаджень, заміна білих каштанів на рожеві, які більш стійки проти мінуючої молі. Не будемо байдужими і ми до такої екологічної проблеми не тільки нашого селища  – масового захворювання і жовкнення каштанів!

 

Поширити через...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

Інші статті

Leave a Comment