До 35-х роковин Чорнобильської катастрофи

26 квітня 1986 року – день найбільшої в історії людства техногенної катастрофи. Аварія на Чорнобильській АЕС призвела до непоправних медичних, економічних, соціальних і гуманітарних наслідків. За екологічними наслідками аварія переросла у планетарну катастрофу: радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи.

У Чаплинському районі проживає 186 громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з яких 22 учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 39 потерпілих дітей, 125 постраждалих громадян. Зменшення впливу Чорнобильської аварії на стан здоров’я громадян залишається важливою проблемою державного масштабу. На постійному контролі в управлінні є надання пільг та компенсацій постраждалим громадянам, вирішення соціально-побутових та медичних проблем.

На виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом постраждалих громадян, (виплата грошової компенсації замість путівки у 2021 році, додаткова відпустка) кошторисом по державній програмі передбачено 18,5 тис. грн.

Зустріч з учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС буде проведено з дотриманням рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів, у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19). За інформацією сільських, селищних рад у квітні 2021 року учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС буде надана матеріальна допомога, вручено пам’ятні подарунки, продуктові набори : Асканія – Нова селищна рада – матеріальна допомога по 1,0 тис. грн 5 особам; Чаплинська селищна рада – матеріальна допомога на суму 5,5 тис. грн 11 особам;

Проведення меморіальних заходів перенесено у медійну сферу: на офіційних веб-сайтах районної державної адміністрації та громад, районній газеті будуть висвітлені інформаційні матеріали про аварію на Чорнобильській

АЕС, про подвиг учасників ліквідації наслідків аварії.

Біля пам’ятного знаку, встановленого померлим землякам, постраждалим в результаті аварії на Чорнобильській АЕС та радіаційних катастроф, буде проведено мітинг-реквієм, покладені квіти.

Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 29 березня 1990 року 26 квітня оголошено Днем Чорнобильської трагедії.

Генеральна Асамблея ООН 08 грудня 2016 року спеціальною резолюцією A/RES/71/125 визначила 26 квітня, як Міжнародний день пам’яті катастроф на Чорнобильській АЕС.

Український інститут національної пам’яті до цієї дати підготував інформаційні матеріали.

Історична довідка

Що сталося проти ночі 26 квітня 1986 року?

25 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС мали експериментально зупинити четвертий енергоблок, щоб вивчити можливості використання інерції турбогенератора в разі втрати електроживлення. Попри те, що технічні обставини не відповідали плану випробування, його не скасували.

Експеримент почався 26 квітня о 01:23. Ситуація вийшла з-під контролю. О 01:25 з інтервалом у кілька секунд прогриміли два вибухи. Реактор повністю зруйнувався. Спалахнуло понад 30 вогнищ пожежі. Основні погасили через годину, а повністю ліквідували загоряння до 5-ї ранку 26 квітня. Проте пізніше виникла інтенсивна пожежа у центральному залі 4-го блоку, з якою боролися з використанням вертолітної техніки аж до 10 травня.

На момент аварії в приміщенні 4-го енергоблоку перебували 17 працівників. Під завалами загинув старший оператор реакторного цеху Валерій Ходемчук. Удень 26 квітня від опромінення помер наладник Володимир Шашенок. 11 працівників одержали дози опромінення. Від променевої хвороби всі вони померли до 20 травня 1986-го в москвовській лікарні № 6. Ще 14 осіб із персоналу станції одержали дози, що спричинили променеву хворобу 3-го та 4-го ступенів.

Наступного дня після аварії урядова комісія ухвалила рішення про негайну зупинку 1-го і 2-го енергоблоків та евакуацію населення Прип’яті (так званої 10-кілометрової зони). Перше офіційне місцеве повідомлення про аварію на Чорнобильській АЕС зʼявилося лише через 36 годин – опівдні 27 квітня на припʼятському радіо оголосили про “тимчасову евакуацію” мешканців Припʼяті – найближчого до ЧАЕС міста з населенням близько 50 тисяч.

На ліквідаційні роботи відразу кинули військовослужбовців. Влітку залучили військових запасу та вільнонайманих. За неповними даними, участь у ліквідації наслідків брали 600 тисяч осіб. Через опромінення багато з них захворіли.

Пожежні прибували “з голими руками”, без жодних засобів захисту, приміром спеціальних ізолюючих протигазів, через що радіоактивні речовини потрапляли в дихальні шляхи. Сумарна активність радіоізотопів, викинутих у повітря після аварії в Чорнобилі, була в 30–40 разів більшою, ніж у Хіросімі. Опромінилися майже 8,5 мільйони людей.

Чорнобильська катастрофа в цифрах і датах

1977 року запустили перший блок Чорнобильської АЕС.

2 роки пропрацював четвертий енергоблок ЧАЕС – на повну потужність його запустили 1984 року. Це був “наймолодший” і найсучасніший реактор.

30 співробітників АЕС загинули внаслідок вибуху або гострої променевої хвороби протягом кількох місяців з моменту аварії.

500 тисяч людей померли від радіації, за оцінками незалежних експертів.

8,5 мільйонів жителів України, Білорусі, Росії в найближчі дні після аварії отримали значні дози опромінення.

90 784 особи було евакуйовано з 81-го населеного пункту України до кінця літа 1986 року.

Понад 600 тисяч осіб стали ліквідаторами аварії – боролися з вогнем і розчищали завали.

2293 українських міст і селищ із населенням приблизно 2,6 мільйона людей забруднено радіоактивними нуклідами.

200 тисяч квадратних кілометрів – на таку територію поширилася дія радіації. Із них 52 тисячі квадратних кілометрів – сільськогосподарські землі.

10 днів – з 26 квітня до 6 травня – тривав викид активності із пошкодженого реактора на рівні десятків мільйонів Кюрі на добу, після чого знизився у тисячі разів. Фахівці називають цей період активною стадією аварії.

400 видів тварин, птахів і риб, 1200 видів флори продовжують існувати в “зоні відчуження”, де через істотне та катастрофічне забруднення повітря, ґрунтів і вод заборонено проживати людям.

26 квітняжовтень 1986 року Чорнобильська АЕС не працювала.

У жовтні 1986-го 1-й і 2-й енергоблоки було знову введено в експлуатацію;

у грудні 1987 року відновив роботу 3-й, 4-й енергоблок не запрацював.

1991 рік – на 2-му енергоблоці сталася пожежа, внаслідок якої була заблокована робота цього реактора.

Грудень 1995 року – підписання меморандуму між Україною та країнами “Великої сімки” і Комісією Європейського Союзу, відповідно до якого почалася підготовка програми повного закриття станції.

15 грудня 2000 року – Чорнобильську атомну електростанцію зупинено повністю.

Вересень 2010-го – закладка фундаменту під новий саркофаг над зруйнованим 4-м енергоблоком,

у квітні 2012-го стартувало будівництво арки, що мало накрити “Укриття”,

у жовтні 2011 року на майданчику комплексу “Вектор” почалося будівництво Централізованого сховища відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання.

29 листопада 2016 року завершили спорудження укриття над 4-м енергоблоком.

Поширити через...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

Інші статті

Leave a Comment