Амброзія полинолиста

Щороку влітку всі мешканці нашої країни згадують про такий бур’ян як амброзія полинолиста. Здається, що немає мешканця Херсонщини який би не чув про амброзію полинолисту. Але слід ще раз нагадати про зовнішній вигляд рослини, яка схожа на полин звичайний. Рослини поширюється сім’янками, які можуть зберігати схожість до 40 років. Цвіте в серпні і в цей час виділяє багато пилку, плодоносить у вересні.

Квітковий пилок амброзії шкідливий для людини. В період цвітіння, а це з середини липня до жовтня, серед населення спостерігається алергійне захворювання – амброзійний поліноз (осіння сінна лихоманка). Кожна рослина амброзії виділяє мільярди пилкових насінин, котрі підіймаючись з повітрям, переносяться вітром на велику відстань (майже на 5 км). Потрапивши в органи дихання людей, в очі, ніс, бронхи – викликає слизотечу, погіршує зір, підвищується температура тіла, з’являється кашель, головні болі, у найбільш чутливих – приступи астми.

Як знищити амброзію? В основному агротехнічними заходами. Виявивши вогнище амброзії, негайно видаляйте рослини з ділянки і спалюйте їх. Обкошувати бур’яни протягом усього вегетаційного періоду: не дозволяйте їм цвісти і плодоносити. При прополюванні намагайтеся не різати, а вичісувати кореневища багаторічної амброзії. Засійте ділянку озимими культурами або багаторічними злаковими (кострець, житняк, костриця, лисохвіст) в суміші з бобовими (еспарцет, люцерна) травами. За два-три роки однорічні види амброзії будуть витіснені.

При сильному засміченні доведеться залишити ділянку під пар і кілька разів обробити гербіцидами (Раундап, Глісол, гліфосат).

Отже, виділяють наступні методи боротьби із амброзією:

Карантинний. Даний метод передбачає постійний контроль за посівним матеріалом на наявність у ньому насіння смітних рослин. Окрім того, проводиться очищення та дезінфекція знарядь праці, за допомогою яких збирається урожай.

Механічний. Полягає у скошуванні травостою амброзії. При цьому проводити скошування необхідно правильно, щоб не спровокувати розгалуження кореневої системи бур’яну та проростання десятків нових рослин.

Агротехнічний. Найпопулярніші способи даного методу контролю амброзії – це лущення стерні та поступове знищення насіння рослини у ґрунті.

Хімічний. У цьому випадку мова йде про застосування гербіцидів.

Амброзія полинолиста засмічує всі польові культури, особливо просапні та зернові, а також городи, сади, луки, пасовища. Часто зустрічається на узбіччях залізниць, шосейних і ґрунтових доріг, по берегах річок і ставків.

Шкодочинність полягає у зниженні врожайності сільськогосподарських культур, засміченні їх врожаю, погіршенні якості кормів, зниженні продуктивності пасовищ і негативному впливі на здоров’я людей.

Для своєчасного виявлення вогнищ бур’яну проводяться обстеження земельних угідь:

узбіч та схилів основних автомобільних і залізничних магістралей, територій станцій по яких перевозиться сільськогосподарська продукція;
пунктів ввезення, приймання, зберігання та використання засміченого матеріалу, а також прилеглих до них територій (в радіусі 3 км); сільськогосподарських угідь.

Основним заходом боротьби є агротехнічний метод: правильне чергування культур у сівозміні, обробка ґрунту, догляд за посівами, спрямований на зниження запасів насіння бур’яну в ґрунті й запобігання повторного засмічення як ґрунту, так і врожаю сільськогосподарських культур. На землях дуже засмічених амброзією, кращим заходом по очищенню ґрунту від запасів насіння є використання чистого пару, де, за правильного обробітку, засміченість бур’яном знижується на 70-80 %.

На невеликих площах та присадибних ділянках амброзію потрібно прополювати і скошувати не менше 3-4 разів за літо. На значних площах слід застосовувати гербіциди. Хімічний метод боротьби з амброзією є найбільш дієвим. Асортимент гербіцидів, що усувають даний карантинний вид, є досить широким. Вибір препарату здійснюють у залежності від культури та фази її розвитку.

Враховуючи велику шкідливість амброзії полинолистої, як для сільського господарства, так для здоров’я людини, боротьба з нею є одним з важливих і першочергових завдань усіх землекористувачів.

На сьогодні шкідливу рослину виявили в усіх селах району: але найстрашніше – ще наявність амброзії у парках та скверах, де проводять прогулянки наші мешканці. Тому звертаюсь до всіх мешканців придивлятись до рослин, які ростуть навколо та своєчасно виявляти амброзію та при можливості знищувати. Ще раз нагадую, що рослина алерген тільки під час цвітіння. Найкраще амброзію знищують гербіциди, але в населених пунктах, згідно з санітарними нормами, їх застосовувати не можна. Тому у місті одним з ефективних заходів знищення амброзії полинолистої є її скошування до цвітіння або механічне видалення рослин з ґрунту. Постійне скошування, незважаючи на високу плодючість рослини, може зменшити її насіннєву продуктивність до 74 %. Як уже згадувалося, для людини амброзія найбільш шкідлива у період цвітіння, тобто коли вона викликає масові алергічні захворювання. Вдихання пилку амброзії може спричинити появу головного болю, нападів бронхіальної астми, риніту, тобто амброзійного поліному.

Вести боротьбу із злісною карантинною амброзією треба усім разом, об’єднавши зусилля. Приєднатися зі цієї боротьби треба і нам з вами, при цьому слід нагадати що починаючи з цього року по сільським радам району прийнята 5-річна програма боротьби з небезпечним шкідливим бур’яном.

Закликаємо усіх небайдужих громадян до спільної боротьби з небезпечним карантинним та алергенним бур’яном.

 

Державний фітосанітарний інспектор Галина ЩУР

 

Поширити через...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

Інші статті

Leave a Comment