11 квітня весь світ відзначає Всесвітній день визволення в’язнів фашистських концтаборів

11 квітня 1945 року в’язні Бухенвальда підняли інтернаціональне повстання проти гітлерівців і вийшли на свободу. О третій годині ночі організатори повстання передали по радіо: «Вставайте, час настав!». Вони захопили у полон близько восьмисот есесівців та солдат охорони. Повсталих підтримали передові загони радянських і союзних військ і від смерті було врятовано багато полонених.

Визвольна хвиля покотилася далі. У результаті цього повстання були звільнені в’язні фашистських концтаборів Бухенвальд і Дора, 22 квітня звільнені в’язні Заксенхаузена, 29 квітня – Дахау, а 30 квітня 1945 року – Равенсбрюка. Всього ж на території Німеччини та окупованих нею країн діяло більше 14 тисяч концтаборів. За роки другої світової війни через табори смерті пройшли 18 мільйонів чоловік, з них 5 мільйонів –  радянські громадяни .

Люди пройшли  всі  жахи  війни, їм  хотілося  одного – МИРУ. Без жалю віддавали своє життя за Вітчизну, за те щоб  жити  і трудитися  в мирній  країні,    росли  в мирі   діти  і  внуки, процвітали міста  і села.  Багато  страждань довелось перенести тим, хто був  вивезений  у фашистську Німеччину. Умови, в яких їх утримували, – це було випробування на виживання.

Кожного року, весною, тисячі людей покладають квіти до пам’ятників загиблим в’язням концтаборів «Сирецький», «Бабин Яр», «Дарницький» та багатьох інших, які були створені нацистами на території України.

 

Довідково:  Перші концтабори були виправно-трудовими і розташовувалися в самому Третьому рейху. Протягом війни в таборах містилися мільйони людей, серед яких були комуністи, поляки, радянські та інші військовополонені, гомосексуали, цигани, Свідки Єгови, євреї та інші. Мільйони в’язнів концентраційних таборів загинули від жорстоких знущань, хвороб, поганих умов утримання, виснаження, важкої фізичної праці Всього існувало близько п’яти тисяч таборів різного призначення. Перші концентраційні табори в нацистській Німеччині були створені з метою ізоляції і інтернування осіб, підозрюваних в опозиції нацистському режиму, проте незабаром вони розвинулися в гігантську машину придушення і знищення мільйонів людей різних національностей,

Таборами смерті, призначеними для масових вбивств євреїв і циган, були Хелмно, Треблінка, Белжець, Собібор (табору “Операції Рейнхард”), а також Майданек і Освенцим (які були і концентраційним таборами) у Польщі. У самій Німеччині функціонували табори Бухенвальд і Дахау, Ясеновац (система таборів для сербів і євреїв) в Хорватії і Малий Тростенец в Білорусії.

Поширити через...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

Інші статті

Leave a Comment